Mikuláš na pláži

Pláž v Castelldefels

Tento rok sme si vyskúšali naše zimné sviatky v teple. Vybrali sme sa do Barcelony na Mikuláša. Teplota bola okolo 17 °C a na slniečku okolo 23 °C, čo bolo naozaj výborné, lebo na obed nám stačilo iba tričko s krátkym rukávom.

Ubytovanie sme si zámerne vybrali vo vedľajšom mestečku pri Barcelone, keďže sme chceli hlavne výhodné ubytovanie  priamo na pláži. Na ubytovanie podľa našich predstáv sme natrafili v mestečku Castelldefels, ktoré bolo len 20 min vzdialené od letiska.

Pláž v Castelldefels

Voľný čas sme si užívali dlhými prechádzkami na pláži a na detských ihriskách.  Dobrej káve, víno a tapasu sme pravdaže tiež neodolali.

Barcelona je krásne mesto, plné života. Nájdete tu mnoho príležitostí ako stráviť voľný čas. My sme strávili v Barcelone jeden deň, keďže sme tu neboli prvýkrát. Časť La Barceloneta, sme si veľmi obľúbili, krásna pláž s viacerými  ihriskami a možnosťami stravovania.

La Barceloneta

Krásny park neďaleko La Barcelonety s názvom Parc de la Ciutadella určite stojí za návštevu. Nájdete tu exotické porasty, jazero, kde sa môžete člnkovať. Slniečko tu svieti do neskorých poobedných hodín. Súčasťou parku je i Zoo.

Parc de la Ciutadella

Sagrada la Familia, je určite symbolom samotnej Barcelony. V čase adventu tu môžete nájsť prekrásny vianočný trh, ktorý ponúka načo si len zmyslíte. Kombinácia vianočného trhu na tomto úžasnom mieste, vytvorila naozaj nezabudnuteľný zážitok.

Sagrada Familia

Náš rozpočet bol 450,- Euro na 4 dni pre 4 člennú rodinu: za 200 Euro i s batožinou sme si kúpili letenky, za 230 Euro ubytovanie na pláži na tri noci a auto sme si požičali za 20 Euro na celý pobyt. Let z Viedne do Barcelony trval 2,20 hod. Leteli sme so spoločnosťou Laudamotion a ubytovanie sme si vybrali cez Airbnb.com

Ak by ste si radi vyskúšali podobný výlet, ale potrebujete sa poradiť, budem rada ak mi napíšete.

Ako stráviť predĺžený víkend na konci septembra?

Prvé chladné počasie, nižšia teplota v noci v nás vyvoláva príchod jeseň, koniec leta. V septembri orientujú rodiny voľné chvíle, alebo predlžené víkendy skôr na Slovensku, v Tatrách, alebo v blízkom okolí, kde zväčša už vládne chladnejšie počasie. Keďže my sa s teplým počasím lúčime veľmi ťažko, povedali sme si, že štyri, alebo šesť hodín už nie je až taký veľký rozdiel. September je mesiac, kedy je ešte možné i okúpať sa v mori (pre tých otužilejších :-)), alebo len sa vyhrievať na slniečku na pláži pri mori a sledovať spokojne deti, ako si stavajú pieskový hrad. Stráviť pár dní v rezorte, kde sa o vás postarajú, s cenami po sezóne, znie viac než lákavo.

Rezort Lino  delle Fate Eco Village Resort

Rezort Lino delle Fate Eco Village Resort ponúka viaceré vonkajšie bazény, v ktorých je  ohrievaná voda, detské ihrisko s pieskom, s veľkým vodným ihriskom, s ležadlami v jeho blízkosti, ktoré sú tiež vysypané pieskom, aby pripomínali pláž. Rodiny, ktoré majú viaceré deti a vyhovuje im blízkosť hotelovej izby, ponúka hotel naozaj premyslené riešenie v bazénovej časti.

Terasa domčeka v rezorte Lino  delle Fate Eco Village Resort

Pre mňa najzaujímavejšie na rezorte je, je jeho myšlienka. Hotel bol postavený s ohľadom na prírodu a na jej úzky kontakt s ňouV blízkosti hotela je zachovaný malý borovicový lesvôňu stromov je cítiť v celom rezorte. V hoteli vám zabezpečia okružnú prechádzku cez les, s bohatým výkladom, ktoré porasty a zvieratá žijú v lese. V lese nie je žiadna náhoda, ak stretnete korytnačku, čo sa deťom môže veľmi páčiť. V lese je i menší potok, ak by ste báli množstva komárov, zabudnite na nich, rezort je vybavený ekologickým postrekom proti komárom, ktorý veľmi pekne vonia a je a je osadený v plote celého areálu.

Bazénový komplex Lino  delle Fate Eco Village Resort

Lino  delle Fate Eco Village Resort je otvorený len druhú sezónu a ponúka parádne možnosti pre celé rodiny. Domčeky s veľkou, slnečnou terasou, ktoré majú jednu, alebo dve spálne, sú vybavené so všetkým čo v kuchyni potrebujete. Sú postavené naozaj poctivo, kde každá rodina má svoje súkromie a ani susedov nepočuť cez steny apartmánu 🙂

Súkromná pláž Lino  delle Fate Eco Village Resort

Rezort má vlastnú súkromnú pláž, ktorá disponuje množstvom lehátok. Využitie lehátok a ihriska je zahrnuté v cene ubytovania. Pláž je veľmi príjemná, s jemným čistým pieskom,  lehátka sú na nej v bezprostrednej blízkosti mora. V septembri bola skoro prázdna.

Prázdna pláž , je naj 🙂

Niekoho by mohlo rušiť, že vedľajšia pláž  je pre psíkov, lepšie povedané pre rodiny, ktoré majú aj štvornohého kamaráta, keďže pláž taktiež disponuje s lehátkami. My psíka sami vlastníme, nás to vôbec nerušilo, práve naopak, tým, že blízkosť pláže je na pešo cca 5 minpre tých, ktorí sa rozhodnú rezort navštíviť so psíkom, venčenie si môžu užiť i na pláži 🙂

Pláž pre psíkov v Bibione

My sme v hoteli mali zabezpečenú polpenziuraňajky ako aj večere boli naozaj bohaté a ponúkali širokú škálu jedál. V hoteli je možnosť bezplatne si požičať i detskú postieľku, alebo golfový kočík. Hotel tiež ponúka plážové uteráky, ktoré si môžete každý deň vymeniť. Okrem vonkajšieho parkoviska môžete parkovať i v podzemnej garáži. V suteréne hotela nájdete aj indorový, veľký detský kútik.  

Keď je nám dobre 🙂

My sme v rezorte strávili 4 dni, začo sme zaplatili 450,-Eurocena zahŕňala polpenziu pre nás štyroch, ubytovanie v dvojspálňovom apartmáne spolu s využitím celého servisu, ktorý hotel ponúka. Pobyt sme si veľmi užili, nič nám nechýbalo. Čas sme strávili prevažne na pláži a pri bazénoch, keďže slniečko nám svietilo celý čas. Pre nás výborná skúsenosť, keď si chce rodina oddýchnuť, vypnúť, dá sa to i so psíkom, i na konci septembra, so slniečkom a pri mori, za stále celkom rozumné peniaze, rezort určite odporúčam 🙂

6 hodín cesty autom za históriou, morom a skvelým jedlom

Leto je asi jediné ročné obdobie, ktoré prejde tak rýchlo, že sa ani nenazdáme a už je preč. Kúpanie sa s deťmi, slnko, pláž patria neodmysliteľne v týchto mesiacoch k sebe. Predlžený víkend na konci augusta hrá pre každého cestovateľa prim. I my sme ho využili a vyrazili sme do malebného mestečka Grado.

Promenáda pri mori v Grade

Na severe Talianska sme precestovali už niekoľko miest pri mori, ale žiadne ma neoslovilo tak ako Grado. Malé mestečko, s malebným prístavom končiacim až priamo v centre, historickým centrom a s dlhou plážou, kde si každý nájde svoje miesto.

Historická časť mesta Grado

Ubytovanie sme si našli cez airbnb, tentokrát sme si vybrali apartmán priamo v centre mesta, odkiaľ sme mali všetko na pešiu vzdialenosť. Výhľad z balkóna si zamilovali naše deti, ktoré mohli neustále pozorovať ruch mesta. Náš výlet trval 5 dní, ubytovanie sme si vybavili na 4 noci, s tým, že prvý deň sme pricestovali o 10 ráno, kedy sme si vybavili skorší check in a taktiež neskorí check out  (v posledný deň sme odchádzali až o 19tej večer). Ubytovanie je možné nájsť na 4 noci od 200 do 400 Eur, podľa vzdialenosti od pláže a centra mesta.

Prístav v centre mesta Grado

Nakupovanie potravín vo väčšom, ak preferujete vlastnú stravu, sa určite oplatí cca 20 km od Grada  v Coope, alebo Lidli, cenovo je to približne to isté ako na Slovensku, len s omnoho vyššou kvalitou. V Grade nájdete menšie potraviny, v ktorých však kúpite všetko. My obľubujeme raňajky priamo z pekárne, ktoré v Grade sú, na čerstvý croasant sa vždy vopred tešíme ešte pred cestou.

Voda je dlho plytká v Grade, ideálna pre menšie deti

Pláž v Grade nemá úplné krásny čistý piesok, ale zato má dlho plytkú vodu, ktorú ocenili naše deti, ktoré boli non stop vo vode. S prestávkami mimo vody chytali krabov, ktorých je na pláži množstvo. Na pláži sa nachádzajú viaceré bary, v ktorých je možnosť kúpiť si jedlo, skvelý drink, či požičať si lehátko so slnečníkom.

Gelato si zamiluje každé dieťa

My sme strávili 5 dní v Grade pobytom na pláži a prechádzkami po meste, alebo v prístave. Výborná zmrzlina, či káva k týmto prechádzkam nesmela chýbať. Takýto únik od každodenných starostí odporúčam každému, pri dĺžke cesty6 hodín a cenách potravín ako u nás, si jediné, čo si musíte kúpiť, je ubytovanie a pohonné hmoty 🙂

Toskánsko, nikdy ma neomrzíš

Krajina Toskánka je nezameniteľná a veľmi ťažko k inej krajine prirovnateľná. Región Umbria, alebo Abruzzo sa čiastočne podobajú Toskánsku, ale nie je úplne. To čo sa dá vidieť a ochutnať práve tu, sa vidí len málokde. Človek má stále pocit, že toho videl a zažil málo

Montalcino

To ako sme cestovali, kde sme bývali, ste sa mohli dozvedieť v predošlých článkoch. Ako už názov článku prezrádza, opíšem v ňom miesta, ktoré sme navštívili. Tým, že sme Toskánsko navštívili už tretíkrát, snažili sme sa spoznať miesta, ktoré sme ešte nevideli.

Náš prvý deň v Toskánsku sme strávili len na ubytovaní, keďže sme neskoro večer prileteli. Na druhý deň sme sa vybrali z Residence il Paradiso na pláž. Toskánsko je známe svojimi bielymi plážami, ktoré stoja za návštevu, nachádzajú sa Rosignano Solvay. Biele pláže bohužiaľ nie sú prírodným úkazom, preto sa neodporúča časté kúpanie, ale ako zastávka to stojí určite zato.

Biele pláže

Cestou k ďalšiemu ubytovaniu La Solaila, sme sa krátko zastavili vo Florencii a kochali sa opäť výhľadom na Ponte Vecchio. Florencia je krásne mesto, ktoré stojí i za niekoľko dňovú návštevu. Užívať si človek v tomto kraji vie i samotnú jazdu autom, pretože pohľady do krajiny, stoja zato na každom kroku.

Abazia di Sant´Antimo

Počas pobytu v agroturistickej farme sme navštívili mestečko  MontalcinoAbazia di Sant´Antimo. Montalcino sa vyznačuje typickou kamennou architektúrou a vinárničkami. Celé mestečko je položené na kopci, takže treba troška kondičky, ale zato výhľady do krajiny sú úchvatné. Abazia di Sant´Antimo je opátstvo, kláštor z 12.storočia. Ak sa zastavíte v Montalcine, len 9 km je to ku kláštoru, ktorý určite stojí za návštevu.

Samotné cestovanie autom po Toskánsku som už spomínala, že je zaujímavé, v týchto končinách je to platí obzvlášť, Val d´Orcia, sa nazýva údolie, ktoré spája cesty, k okolitým mestečkám. Táto oblasť je často navštevovaná fotografmi z celého sveta, fotografie pochádzajúce z tejto časti Toskánska sú ďalej používané na prezentáciu vzhľadu Toskánska.

Sedím si na olivovníku a je mi dobre 🙂

Cestou, z agroturistickej farmy, na posledné ubytovanie, sme sa zastavili v oblasti Barrati, ktorá je známa, archeologickými nálezmi. Piesok, kamene na týchto plážach majú zaujímavý, do červena sfarbený odtieň.

Bratti

Za návštevu stojí i mestečko Massa Marttima, ktoré nie je až tak turisticky navštevované, ale námestie a pizza, ktoré tu nájdete, určite stojí zato.

Massa Marttima

Počas pobytu v Castiglioncello, sme navštívili úžasnú vinársku oblasť Bolgheri, kto sa v týchto končinách bude nachádzať, treba sem určite zájsť na pohár dobre vychladeného vínka, kochanie sa na krajinu, si tu človek vie veľmi vychutnať. Po návšteve Bolgheri dobre padne okúpanie sa v mori, veľmi pekné, slnkom zaliate pláže, sa nachádzajú v San Vincenzo.

Bolgheri

Od Castiglioncello sa autom cca za 50 min dostanete do mesta Volterra, ktoré leží na kopci. Je skvelým útočiskom v horúcich dňoch.

Volterra

Často navštevovaným mestom Toskánska je Lucca, je iná ako väčšina miest v tomto regióne. My sme ju navštívili v posledný deň pred odletom, je to kúsok od Pisy odkiaľ sme odlietali. Na malý, rýchly obed určite odporúčam Pizzeria da Filice, malá pizzeria so zopár stolmi v strede mesta. Za pár drobných si kúpite čerstvú pizzu vyberanú priamo z pece a k tomu skvelú citronádu. Za pizzou Margherita sa nám deti išli zblázniť 🙂

Lucca

Toskánsko je výborný región po každej stránke, je v ňom možné skĺbiť históriu, more, skvelú gastronómiu, svetoznáme vína a zároveň si to so svojimi ratolesťami naplno užiť. Ak stále snívate, že by ste do toho kraja radi zavítali, ale stále si nato netrúfate, ako to logisticky všetko vyriešiť, kľudne mi napíšte, rada vám poradím, alebo vám rada takúto dovolenku i zorganizujem 🙂

Toskánsko, výhľady za milión

Toskánsko si každý zamiluje, nepoznám niekoho kto by tam bol a nechcel by sa vrátiť. Cieľom našej tretej cesty do Toskánska bolo spoznávanie jej krajiny a vychutnávania si výhľadov na ňu.

Výhľad z terasy v izbe v agroturistickej farme Pianirossi

Naša cesta sa začala v Toskánsku na letisku Pisa, kam sme prileteli, ako ste sa mohli predošlom článku s názvom Toskánsko, ako a kam sme sa vybrali cestovať, dočítať.

Residence il Paradiso

Po požičaní auta na letisku sme sa vybrali na naše prvé ubytovanie. Keďže sme mali podvečerný let o 18tej, na ubytovanie sme sa dostali až po 22. Zámerne som sa snažila vybrať ubytovanie, ktoré by nebolo ďaleko od letiska, relatívne blízko k moru a aby nás tento krátky pobyt na jednu noc nevyšiel veľa financií. Residence il Paradiso, cesta z letiska nám trvala 40 min.

Ako to vyzerá v Residence il Paradiso

Ubytovanie bolo veľmi účelné a čisté. Vrelo odporúčam pre rodiny s deťmi, malé vilky usadené v borovicovom parku, s bazénom extra pre deti, s barom a reštauráciou pri bazéne. Náš apartmán bol na poschodí s veľkou terasou. Areál disponuje s malým detským ihriskom. Ideálne východiskové miesto na objavovanie Toskánska, jedna noc, pre celú našu rodinu, nás vyšla na 60 Euro s raňajkami a turistickou taxou.

Západ slnka v záhrade La Solaila

Ďalšou našou zastávkou bolo ubytovanie La Solaila. Ubytovanie La Solaila sa nachádza priamo v krajine, kde naokolo nič nie je. Toto ubytovanie má obrovské čaro, krásny bazén, spa, reštauráciu. Jedna noc nás stála 130,- pre celú rodinu  s polpenziou a využitím wellness. Dostali sme poschodový, priestranný apartmán s dvoma kúpeľňami a tromi spálňami. Každý apartmán má svoje posedenie vonku, kde si môžete vychutnávať výhľady na túto krásnu krajinu.

Vonkajší bazén v La Solaila

Ďalšou našou zastávkou, už teraz moje srdcové miesto, bola agroturistická farma Società Agricola Pianirossi, na tomto krásnom mieste sme strávili 3 noci.

Ubytovanie má bazén, veľa krásnych trávnatých plôch, kde si môžete zahrať bedminton, alebo futbal s deťmi.

Bazén v Pianirossi

Ubytovanie má hlavne veľké čaro, že disponuje len s 9 izbami, takže žiadna mäsová tlačenica sa nekoná.

Agroturistická farma Pianirossi

Ráno vás zobudia vtáčikovia, alebo farmár s traktorom, inak nič iné nehrozí, lebo široko ďaleko sa nič nenachádza.

Obývačka v izbe Pianirossi

Ak teda chcete stráviť nerušené chvíle s rodinou, ochutnať neskutočnú gastronómiu z lokálnych produktov, toto miesto je pre ako stvorené.

Tiramisu, alebo Millefoglie s chantilly polevou? Najlepšie oboje 🙂

Farmár, ktorý vlastní usadlosť je predovšetkým vinár, takže o smäde tiež neostanete. To, že víno vyrába z viniča, ktorý rastie všade na okolo asi veľmi vysvetľovať nemusím.

Ochutnávka vína 🙂

V ubytovaní sme mali zabezpečené raňajky, 4 chodové večere a dohodli sme sa i na obede. Za tri noci sme zaplatili s polpenziou 300 Euro pre celú rodinu. Všetci sú veľmi milí a ochotní vám váš pobyt spríjemniť v každom smere.

Pianirossi

Oddýchnutí, plní energie sme sa vydali na naše posledné miesto, ktoré sme si vybrali bezprostredne v blízkosti mora, v mestečku Castiglioncello. Residence Mietta, je dobrým kompromisom, pre toho koho lákajú typické toskánske mestečká a zároveň blízkosť mora.

Ubytovanie má výborné vybavenie pre deti, detské ihrisko a detský bazén sú samozrejmosťou. Apartmány na prízemí majú i svoju záhradku. V celom areáli sa na viacerých miestach dá grilovať. Za 5 nocí sme v tomto ubytovaní zaplatili 450 Euro za celú rodinu.

Bazén v Residence Mietta

My sme si našu cestu zámerne vybrali tak, aby sme predovšetkým zažili krásne výhľady, ničím nerušený relax a zároveň deťom dopriali kopec zábavy. Musím sa priznať, že hocikedy by som sa vrátila a zažila sa hovorí Dolce Vita. Počas našej cesty sme zažili a videli veľa miest, ak vás zaujíma aké, alebo by ste sa radi inšpirovali prečítajte si ďalší článok s názvom Toskánsko, nikdy ma neomrzíš 🙂

Toskánsko, ako a kam sme sa vybrali cestovať

Taliansko je našou srdcovou záležitosťou, každý región sa nám páči, ale i v tejto krajine máme to svoje top miesto = Toskánsko. V Toskánsku si každý nájde to svoje, pekné pláže, výbornú gastronómia či najkrajšie výhľady na krajinu.

Domáce cestoviny a k tomu kvalitné víno priamo z okolia sú typickým jedlom Toskánka

Toskánsko sme tento rok navštívili po tretíkrát. Pri každej návšteve tohto regiónu sa snažíme navštíviť nové miesta, ktoré sme ešte nevideli. V tomto roku sme si urobili okruh Pisa – Cecina – Florencia – Arezzo – Piombino – Livorno – Pisa. Miesta v okruhu som napísala ako záchytné body, aby ste si lepšie vedeli predstaviť kadiaľ sme sa pohybovali. Spolu sme prešli 1300 km a počas 10 nocí sme boli ubytovaní  v štyroch zariadeniach.

Volterra

Tento rok sme sa rozhodli, že Toskánko navštívime letecky, chceli sme krajinu naozaj precestovať, doslova krížom krážom (čo si myslím, že sa nám naozaj podarilo). Letenky sme objednali cez leteckú spoločnosť Laudamotion, Viedeň – Pisa – Viedeň. Cena letenky i s batožinou nás vyšla na 50 Euro/osoba, teda spolu 200 Euro za celú rodinu. V cene letenky sme mali dve príručné batožiny, jeden menší ruksak a menší kufor (cabin bag) pre každého z nás, teda i pre deti. Musím podotknúť, že letenky sme kupovali v čase, keď dve príručné batožiny boli v cene jedenej letenky (platilo pre nákup leteniek do 21.februára).

Vinárska oblasť Bolgheri

Ak momentálne chcete kúpiť letenky cez Laudamotion, v cene letenky máte jeden menši ruksak, ak chcete dokúpiť ďalšiu príručnú batožinu, vyjde vás menší kufor od 6 – 12 Euro jednosmerne, teda cca do 25 obojsmerne, teda pri štyroch menších kufroch pre 4 člennú rodinu sa môžete dostať na cenu plus 100 Euro k cene leteniek. Okrem príručnej batožiny je možné si dokúpiť i väčší kufor, ktorý vás vyjde cca na 50 Euro obojsmerne.

Výhľad z našej izby v Residence il Paradiso

Ak si chcete zaparkovať auto na letisku, odporúčam spoločnosť Parken beim Flufhafen, zaplatíte na jeden týždeň 59 Euro, v cene je zahrnutý i odvoz na/z letiska. Nás tentokrát odviezol tam aj späť dobrý kamarát 🙂

Úžasne zvlnená krajina, typická pre Toskánko 🙂

Auto sme si požičiavali cez Rentalcars, za požičanie auta sme zaplatili 180 Euro na 11 dní, požičiavame si vždy stredne veľké auto, hlavne kvôli kufru, aby sa nám tam okrem všetkej batožiny, zmestil i kočík. Pri požičiavaní auta, je dôležité, naozaj si dobre prečítať podmienky požičiavania auta. Niektoré auto požičovne vyžadujú kreditnú kartu, pre prípad havárie, nie hotovosť, nie debetnú kartu. Pri nepozornosti sa môžete ocitnúť v situácií, že budete musieť zaplatiť pokutu za nedodržanie podmienok, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky niekoľko 100 Euro.

Božské tiramisu

Cestovné poistenie máme celoročné, ktoré nás celú rodinu stojí 30 Euro ročne. Sme klientmi Tatrabanky, u ktorej využívame tento doplnkový produkt.

Biele pláže v Toskánsku

Letenú dovolenku sa vždy snažíme vyberať mimo hlavnej sezóny, túto cestu sme si naplánovali na jún. Mimo sezóny sú lacnejšie letenky, ubytovanie a všade je omnoho menej ľudí ako v sezóne. Ak i vám to dovoľujú možnosti a nie sú vaše deti ešte školopovinné, netreba sa ničoho báť, v mesiacoch jún a september je more už, alebo ešte príjemné na kúpanie.

Castiglioncello

Článok o Toskánku som zámerne rozdelila na viacero článkov, aby na jedenkrát nebol príliš dlhý, alebo ak niekoho zaujíma len doprava a presuny, nemusí si ťažko informácie pohľadávať. Ak vás zaujíma, kde sme bývali a ako sa nám tam páčilo, nech sa páči článok Toskánsko, výhľady za milión, je práve pre vás 🙂

V januári na pláži = Andalúzia

Materská dovolenka sa mi končila v januári. S manželom sme chceli využiť ešte tento čas na kratšiu dovolenku. V januári je veľa možností kde je teplo, ale my s manželom nie úplne radi  lietame :-), preto radšej uprednostňujeme kratšie lety. Costa del Sol, alebo Andalúzia sa zdala byť skvelou kombináciou pre túto dovolenku.

Výhľad z nášho balkóna na pláž v Torremolinos

Costa del Sol, alebo Slnečné pobrežie je miesto, kde v roku svieti slniečko až 300 dní v roku. I z tohto dôvodu sme si vybrali letieť do Malagy. V januári sa tu pohybujú teploty od 15 do 22 stupňov. Musím povedať, že druhá polovica januára hrala prim pre nás vo výbere dátumu a počasia.

Pláž Torremolinos

Ubytovanie sme si vyberali cez airbnb. Hľadali sme apartmán, ktorý by bol bezprostredne na pláži, keďže sme v Španielsku strávili len 5 dní. Zvolili sme malé mestečko Torremolinos, ktoré je vzdialené len kúsok od letiska, cesta nám z/na letisko trvala približne 20 min. Ubytovanie nás stálo 200,- Euro na štyri noci pre celú rodinu.

Náš apartmánový dom

Leteli sme spoločnosťou Laudamotion, letenka na osobu nás vyšla 30 Euro/osoba, spolu pre štyroch 120,- Euro. V cene letenky boli i dve príručné batožiny na každého. Okrem príručnej batožiny sme si zobrali i kočík resp. dvojkočík, kočík využívame hlavne na poobedený spánok chlapcov, keďže nikdy nevieme kde sa v čase ich spánku ocitneme.

Pláž v Torremolinos

Cestu na letisko sme riešili taxíkom. Greentaxi vrelo odporúčam, majú fixné ceny a možnosť objenať si taxík i emailom vopred. Nás cesta zo Svätého Jura vyšla na 11,- Euro na Mlynské Nivy, kde sme prestúpili na Slovak Lines, ktorý nás zobral na Schwechat. Slovak Lines ponúka prvý lístok, ktorý si kúpite cez aplikáciu, za 1 Euro,-. Náše lietadlo letelo o 5:30 ráno a všetko sme hravo zvládli.

Auto sme si požičali cez spoločnosť Laudamotion, ktorá je i sprostredkovateľom požičiavania aut prostredníctvom iných spoločností. Požičanie auta na 5 dní, nás vyšlo na 46,- Euro.

Výhľad na Maroco z Gibraltaru

Auto sme využili hlavne na presun z/na letisko a na náš výlet pozrieť kamarátov, ktorí bývajú kúsok od Gibraltaru v La Linea v Španielsku. Zostali sme tu dva krásne dni, plné zážitkov. Gibraltar je výborné miesto pre deti, hlavne kvôli opiciam, ktoré žijú voľne v prírode na pohorí, ktorý je najväčšou dominantou Gibraltaru. Na svoje si prídu rodičia, Gibraltar je bezcolná zóna, výhodne kúpite parfémy, alkohol a tabakové výrobky.

Opice žijúce voľne na Gibraltare 🙂

Na návštevu opíc môžete zvoliť dve možnosti, lanovkou, ktorá vás vyvezie na vrchol hory, cestou späť sa môžete prejsť, alebo opäť zviezť naspäť, alebo sa vyviezť výletnými mikrobusmi, ktoré prevádzkuje tiež Gibraltar. V čase keď my sme navštívili Gibraltar, lanovka bola z technických príčin uzavretá, zvolili sme mikrobus, ktorý nás odviezol na viaceré miesta na skale, kde žijú opice. Lístok stál 20 libier/dospelná osoba, za deti sme neplatili. Celý výlet trval približne hodinu. Je možné zvoliť i rozšírenejší výlet mikrobusom, na ktorom navštívite viaceré pozoruhodnosti, tento zájazd stojí o niečo viac, kvôli vstupnému. Auto sme zaparkovali neďaleko stanice v Gibraltare, 1hod/1libra.

Výhľad zo skaly na Gibraltare

Ďalší deň sme sa pešo prešli na Gibraltar. Pešia zóna, kde nájdete obchody Next, Mothercare, alebo Marks and Spancer, je veľmi príjemné miesto na prechádzku. Veľmi milé miesto je i Botanická záhrada, kde sa viete skryť pred slniečkom.

Výhľad na Gibraltar

Andalúzia v januári je parádna. My po Vianociach už veľmi očakávame jar, pre tých ktorí to cítia rovnako, odporúčam takúto dovolenku všetkými desiatimi 🙂

Sardínia na dve noci

Koncom leta 2018 som hľadala výlet pre pre mňa a pre moju kamarátku na víkend. Snažila som sa hľadať destináciu kde by ešte na jeseň mohlo byť príjemne teplo, Sardínia sa mi zdala byť skvelým miestom. Pri tomto hľadaní letiek som úplne náhodou narazila na akciu spoločnosti Level, ktorá v ten deň spustila akciu na letenky za 0,01 Eura.

Pláž Porto Istana

Pri takejto akcii nie je možné veľmi rozmýšľať a zvažovať. Stihla som si pozrieť počasie na prelome september – október, približné ceny ubytovania v Olbii a zavolať manželovi, či súhlasí. Za 20 min sa letenky vypredali na obdobie troch nocí v danom dátume, ktorý som pozerala a však na dve noci by to stále šlo, neváhala som. Nikomu som už nevolala a letenky som pre celú našu rodinu kúpila. Letenky nás vyšli 30 Euro za spiatočnú letenku na osobu, teda 120 Euro za štvorčlennú rodinu.  Spoločnosť Level ponúka v rámci štandardnej ceny za letenku dve batožiny, menšiu tašku a menši kufor.

Ubytovanie sme vybrali hotel Mercure Olbia v centre mesta Olbia. Za dve noci v troj lôžkovej izbe sme zaplatili 124,- Euro i s raňajkami. Ubytovanie sme si zarezervovali priamo cez hotel, cena vychádzala najvýhodnejšie oproti iným poskytovateľom ubytovania.

Hotel Mercure Olbia, vonkajší bazén

Z letiska sme cestovali s mestskou dopravou, 3 Eurá sme zaplatili za lístky za dve dospelé osoby, za deti sme neplatili.

Hotel určite odporúčam, v cene ubytovania môžete využívať vonkajší bazén, k dispozícií je i malý detský kútik, kde deti vedia loziť. Okrem toho vás hotelová služba odvezie bezplatne na pláž Spiaggia Pittulongu. Je dôležité nahlásiť sa na túto kyvadlovú dopravu aspoň deň vopred.

Na pláži sa nachádza niekoľko barov, kde si môžete kúpiť jedlo, pitie. Za dve lehátka sme zaplatili 10 Euro. Shutle bus z hotela nás opäť vyzdvihol, všetko prebehlo úplne bezproblémovo.

Pláž Pittulongu

Druhý deň sme strávili na inej pláži, Porto Istana. Kúsok od hotela stojí mestská doprava, ktorá vás na túto pláž odvezie. Sardínia je naozaj krásna, nie nadarmo sa nazýva i ako Karibik Európy.

Pláž Pittulongu

Celkové náklady na dopravu a ubytovanie s raňajkami nás vyšli na 250,- Euro. Je to suma, za ktorú štvorčlenná rodina zaplatí, aj keď sa vyberie do blízkeho okolia, kde strávia dve noci.

Víkend na Sardínii, hocikedy 🙂 Ak sa Vám článok páčil, alebo by ste sa radi niečo opýtali, či chceli podobný výlet zorganizovať, budem rada ak mi napíšete 🙂

Rím na otočku

Cestovanie sa ľuďom páči, nové miesta im otvárajú myseľ, cítia sa byť slobodní. Rodičom veľakrát stačí i málo, aby načerpali novú energiu. Tak vznikol i nápad, urobiť si výlet na jeden deň, doslova na otočku.

S bicyklom po Ríme

Kamarátka Zuzka, mamička troch detí, si len ťažko vie dovoliť výlet na dlhšiu dobu. Vyraziť, vidieť pekné a zaujímavé miesta a zároveň nebyť príliš dlho od rodiny, nie je ľahká úloha.

Colosseum

Viackrát sme obe počuli o cestovaní na jeden deň. Musím sa priznať, keď som prvýkrát počula o tomto nápade, neprišlo mi to veľmi rozumné, cestovať takú diaľku na pár hodín, ale ako sa hovorí kto nezažije, nevie. Takto sa zrodil nápad navštíviť Rím na jeden deň.

Fori Imperiali

Letenky sme si rezervovali cez Ryanair a cestovali sme z Bratislavy ráno na letisko Campiano. Cestou naspäť sme zvolili letisko Fluminciano a leteli sme s Laudamotion do Viedne. Cena letenky tam a naspať nás vyšla na 25 Euro. Dopravu na letiská Bratislava a Viedeň sme si zabezpečili rodinou a známymi, ale i tu sa dá zvoliť verejná doprava, ktorá vás vyjde na pár Euro (Slovak Lines, Ba – Viedeň 1-5,50 Euro).

Na transport z letiska a na letisko v Ríme sme si vybrali spoločnosťou Terravision. Cena lístka jedným smerom nás vyšla na cca 5 Euro, lístky sme si dopredu objednali i cestou tam i cestou naspäť.

Fontana di Trevi

Po Ríme sme si zvolili prepravu na bicykli, ktoré sme si tiež vopred objednali cez Eco Move Rent, za požičanie sme zaplatili 11 Euro/bicykel. Celkový čistý čas, po vybavení bicyklov, na prehliadku Ríma nám zostal 7 hodín. Možno sa to zdá byť málo, ale je to naozaj dostatočný čas, aby ste si urobili malú ochutnávku mesta, pozreli si zopár pamiatok a opáčili taliansku gastronómiu.

Fontana di Trevi

Je dobré si vopred vytýčiť cestu, ktorú chcete absolvovať. My sme si stihli prehliadnuť Colosseum, Foro Romano, Fori Imperiali, Fontana di Trevi a navstíviť Parco della Villa Borghese.

Ristreto, Bar Fontana di Trevi

Ak by ste hľadali trocha oddychu, po prechádzke rušnými ulicami Ríma, Parco della Villa Borghese je tým pravým pre vás. V parku nájdete veľa zelene, miesta na občerstvenie, alebo požičanie si bicykla, ak zvolíte návštevu Ríma formou po svojich. Ak máte obavu z bicykla, navštíviť Rím sa dá i formou na pešo i na takto krátky čas.

Výhľad z Parco Della Villa Borghese

Ak na stanicu Termini, odkiaľ vyrážajú autobusy na obe letiská v Ríme, prídete skôr, môžete vyskúšať výbornú pizzu v Mercanto Centrale Roma, ktorá sa nachádza priamo na stanici. V blízkosti stanice sa nachádza i malý veľmi pekný park, Piazza Manfredo Fanti , kde si môžte vychutnať posledné minúty veľkolepého, vždy živého Ríma.

Piazza Manfredo Fanti

Každému môžem len odporučiť, takýto krásny i keď krátky výlet. Ak máte povinnosti a nemáte možnosť cestovať na dlhší čas, alebo si to finančne nemôžte dovoliť, i takýchto výletík na zopár hodín, vás vie nabiť pozitívnou energiou na dlhý čas.

Ak ešte stále váhate, potrebujete sa poradiť, alebo ani nemáte s kým Rím navštíviť a sami sa neodvážite, napíšte mi, rada vám poradím, alebo na mieru výlet zorganizujem, alebo vás mestom budem aj rada sprevádzať 🙂

Malorka v apríli

Apríl zvyčajne zvykne na Slovensku byť upršaný a sychravý, každý z nás sa už nevie dočkať, kedy slniečko začne hriať naplno a my sa konečne nebudeme musieť teplo obliekať.

Pláž Alcúdia v blízkosti prístavu

Malorka je v posledných rokoch veľmi obľúbenou destináciou. Musím sa priznať, že sa som tomuto ostrovu vždy vyhýbala, hlavne kvôli popularite, veľkej návštevnosti. Nápad v apríli navštíviť Malorku, na ktorú cesta trvá približne 2 hod a 20 min, bol naozaj skvelý, Malorku som si na prvý pohľad obľúbila.

Cestovali sme letecky so spoločnosťou Laudamotion z Viedne, ktorá lieta na Malorku každý deň dvakrát. Cena letenky nás vyšla na 25 Euro, teda spolu za 100 Euro.

Malorka, Lietadlo Laudamotion

Auto sme si požičali v Rentalcars.com. Za auto sme zaplatili na 4 dni 40 Euro. Autosedačky sme si tentokrát zobrali so sebou, keďže prenájom autosedačiek by nás dokopy vyšiel viac ako požičanie auta. Cena autosedačky sa pohybuje okolo 8Euro/deň. V cene letenky, teda bezplatne, majú deti do 12 rokov u viacerých spoločností dve doplnkové batožiny navyše ako je kočík, detská postieľka, alebo autosedačka.

Platja de Muro

Ubytovanie sme si hľadali na východnom pobreží ostrova, Alcúdia. Časť Alcudia je veľmi vhodná pre deti, nie je príliš veterná, pláž je dostatočne široká s pozvoľným vstupom do mora. More je krásne sfarbené do odtieňov tyrkysovej a piesok je biely a jemný. Teplota vzduchu sa začiatkom apríla pohybovala okolo 20 stupňov Celzia.

Pláž Alcúdia

Ubytovanie sme si rezervovali v Mar Salada Apartmens cez Airbnb.com. Ubytovanie nás vyšlo na 300 Euro na tri noci. Ubytovanie sme si rezervovali v tomto ubytovaní s tým, že sme chceli výhľad na more. Keďže došlo k nedorozumeniu, ubytovaní sme boli v Las Gaviotas Suites Hotel. Hotel ponúka veľké izby, ktoré sú dostatočné i pre tri deti spolu s rodičmi. Súčasťou izieb je i veľký balkón, ktorý sme si naplno užívali.

Balkón na izbe v Las Gaviotas Suites Hotel

V hoteli je možné i stravovanie, raňajky, obedy, večere. My sme využili polopenziu a boli sme veľmi spokojní. Okrem stravovania hotel ponúka i spa a vonkajšie bazény, z toho jeden plavecký, ktorý je vyhrievaný.

Raňajky 🙂

Pláž sa nachádza v blízkosti hotela cez jednu uličku. V apríli už nájdete na pláži lehátka, výhodou je, že v apríli sú bez poplatku.

Bezplatné lehátka na pláži

Cez deň sme keď deti spali v kočíku, my používame na cesty súrodenecký kočík Maclaren twin triumph, sme si radi vychutnali i chvíľku pre seba. Plážový bar Playero je výborné miesto na malé občerstvenie, pre rodičov milovníkov miešaných kokteilov je tým pravým.

Daiquiri v Playero

Ak si chcete dať niečo malé pod zub na pláži odporúčam bar Mirablau Beach Bar & Restaurant, kde robia výborné tapas.

Tapas v Mirablau Beach Bar & Restaurant

Mirablau Beach Bar & Restaurant ponúka i detský kútik, kde sa deti vedia zahrať kým sa čaká na jedlo.

Malorka je výborná i na bicyklovanie. Ostrov navštevuje veľa športovcov, požičovní na bicykel nájdete naozaj mnoho a cenová ponuka je rôzna, my sme si požičali bicykle za 8 Euro spolu so sedačkou pre deti na deň, na deň znamená od rána do večera.

S deťmi na bicykloch po Malorke

Mar Salda Apartmens ako i ubytovanie v Las Gaviotas Suites Hotel odporúčam všetkými desiatimi. Ak uprednostníte krátky výlet na pár dní a chcete si more užiť naplno, odporúčam prvý typ, ak máte radi komfort a radi sa o nič nestaráte zvolte druhý typ. V pri ubytovaní v Las Gaviotas Siutes, odporúčam rezervovať ubytovanie priamo cez ich stránku, kde vás ubytovanie môže stáť 380 Euro na tri noci pre celú rodinu s polopenziou.

V apríli v plavkách na pláži

Cestovanie k moru v apríli na pár dní vrelo odporúčam, Malorka v tomto čase nie je preplnená, slniečko svieti tak, že cez deň je možné byť na pláži i v plavkách. Voda je síce studená, ale piesok na pláži je teplý a je možné po ňom chodiť naboso. I takýto krátky čas pri mori našim deťom vie veľmi pomôcť, krásne sa im prečistia dýchacie cesty a soplíky sú u nás opäť zažehnané na nejaký čas, terapia morským vzduchom funguje.